Przebieg projektu
Część I (polecenia).
Wybierzcie ze zgromadzonej kolekcji różnych starych krzeseł jedno, z którym z jakiegoś powodu się identyfikujecie. Naszkicujcie, narysujcie to krzesło. Dodajcie temu narysowanemu krzesłu jak najwięcej „cech ludzkich”. Obdarzcie to krzesło indywidualnością, osobowością szczególnym temperamentem.
Pokaz – prezentacja (polecenia).

Pokażcie swoją prace innym. Obejrzyjcie prace innych. Porównajcie realizacje.

Porozmawiajcie o tym jak mogą czuć się Wasze krzesła.
Zastanówcie się, „co by powiedziały” te krzesła „gdyby mogły mówić”? Zastanówcie się jak czulibyście się siedząc na tych konkretnych krzesłach?
Zastanówcie się, co to znaczy „siedzieć”, „siedzieć wygodnie”, „siedzieć niepowtarzalnie”? Zapiszcie swoje rozważne.

Część II

Realizacja projektów (polecenia).

Wybierzcie z kolekcji (starych, bezużytecznych) krzeseł jedno, które z jakiegoś powodu pasuje do realizacji waszej wizji wcześniej narysowanego krzesła.
Wykorzystując dostępne materiały (papiery, fotografie, tkaniny, tworzywa, farby) zrealizujcie Wasz projekt.
Pamiętajcie, można zmienić tylko formę. Nie zmieniamy funkcji krzesła. Można zmienić np. kolor, kształt, fakturę. Można wiec dodawać elementów, ale w sytuacji, gdybyście chcieli odjąć jakiś element musicie zdać sobie sprawę np. z bezpieczeństwa przyszłego użytkownika Waszego krzesła.

Pokaz – prezentacja (polecenia)

Obejrzyjcie wszystkie realizacje. Wymieńcie swoje uwagi.
Jak sądzicie, czy krzesło musi wyglądać tak jak wygląda?
Czy może mieć więcej cech indywidualnych? Co można zrobić, aby pewne przedmioty stały się bardziej „ludzkie”, może bardziej „szalone”? Co zrobić, aby pewne już odrzucone przedmioty powróciły jeszcze do życia?

Bibliografia

Herbert Z. (1988), Krzesła, w. Czerniewska K. Rzecz o rzeczach, Warszawa: IWP.

Brandenburg B. (2004), Niki de Saint Phalle fur Kinder, Verlag an der Ruhr.

Guzek Ł., (2007, Sztuka instalacji, Warszawa: Wydawnictwo NETRION.

Artyści i ich dzieła

Beuys J., (1964), Krzesło i tłuszcz, Krzesło - obiekt.
Campana H. + F., (2007), Celia, Corollo, Aligator Chair. Krzesła - obiekty.
Uecker G. (1963), Nagel-Stuhl, Krzesło - obiekt.
Warhal A., (1967), Big Electric Chair.

Opisy konkretnych realizacji, uwagi, refleksje
Wybrane przykłady realizacji w Pracowni INTERMEDIA na Wydziale Sztuk Wizualnych w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (2009 i 2011).

 

1.
Autor: Ita
Tytuł: Bon jour
Idea/przesłanie
Chciałam, aby moje krzesło podobało się nie tylko mnie, aby inni polubili je tak jak własne ubranie.
Refleksja
Recykling czyni życie weselszym i tańszym.
Opis wykonania
Szkolne krzesło oklejone kawałkami dżinsowych spodni. Na oparciu krzesła kieszenie w których można schować niezbędne przedmioty.

2.
Autor: Żaneta
Tytuł: Diartema
Idea/przesłanie
Kompleksy powstają z nieustającej presji jaką wywiera na jednostkę społeczeństwo. Na przekór istniejącym uwarunkowaniom chciałam uwypuklić i przedstawić tę moją cechę, która powinna stanowić dla mnie problem, a tymczasem indywidualizuje moją osobę.
Refleksja
Każdy posiada coś charakterystycznego w swoim wyglądzie. Ważne, aby nie poddawać się wpływom innych, zaakceptować i polubić to co w nas najcenniejsze – naszą odmienność, indywidualizm który odróżnia nas w tłumie.
Opis wykonania
Krzesło pomalowane białą farbą. W oparciu wyrzeźbione zęby górnej szczęki. Wgłębienia pokryte błyszczącym, bezbarwnym lakierem.

3.
Autor: Dominika
Tytuł: Krzyżówka Dominika
Idea/przesłanie
Pomóż rozwiązać Dominice krzyżówkę - jej własnej osobowości.
Refleksja
Krzyżówka jest skomplikowanym układem haseł. Nie każdy potrafi ją rozwiązać.
Opis wykonania
Na drewniane krzesło naniesiony plan krzyżówki z hasłami dotyczącymi życia autorki.

4.
Autor: Dorota
Tytuł: Paleta
Idea/przesłanie
Krzesło, które może służyć tak jak pierwotnie do siadania. Może być również wykorzystywane do mieszania farb. Staje się wtedy paletą malarską.
Refleksja
Malarstwo jest dziedziną sztuki, która wpływa na nasze emocje, uczucia, a więc dlaczego nie zaadoptować do niej przedmiotów codziennego użytku np. krzesło? W ten sposób zwykłe przedmioty stają się oryginalne, niepowtarzalne. Nie tracą swojej użytkowej funkcji, co więcej zyskują nową.
Opis wykonania
Krzesło pomalowane farbą olejną. Przeważają odcienie błękitu, fioletu. W siedzisku krzesła wycięty otwór jak w palecie malarskiej.

5.
Autor: Aneta
Tytuł: Siądź zdrów
Idea/przesłanie
Idea dotyczy problemów zdrowotnych, które towarzyszą mi od dziecka, a także sposobu radzenia sobie z nimi, który polega na zażywaniu leków.
Refleksja
W XXI wieku posiadamy lekarstwa na wiele dolegliwości. Dzięki nim chorzy zyskują komfort w codziennym funkcjonowaniu.
Opis wykonania
Oparcie i nogi krzesła chromowane. Siedzisko obite skórą pomalowaną srebrną farbą. Na nim przyklejone drobne kawałki opakowań po różnego rodzaju lekarstwach.

6.
Autor: Justyna
Tytuł: Pół na pół
Idea/przesłanie
Krzesło to niczym gombrowiczowska maska może przybierać różną postać w zależności od oglądającego. Jest metaforą zmienności ludzkich postaw. Zmusza do zastanowienia się nad niezwykłością ludzkiego zachowania.
Refleksja
Każdy człowiek ma dwie twarze. Jedną skrzętnie ukrywa przed innymi. To uczucia, których nie chcemy nikomu zdradzić. Druga to maska, którą przybieramy będąc w towarzystwie innych.
Opis wykonania
Krzesło podzielone na dwie części. Jedna to czarna z czerwonymi elementami owalna bryła. Druga to jasnobrązowy, prostokątny element starego stylowego krzesła.

7.
Autor: Sylwia
Tytuł: Krzesło
Idea/przesłanie
Jest to przedmiot, którego używamy każdego dnia, podczas naszych codziennych czynności. Przeważnie się nad nim nie zastanawiamy, ale jednak ma pewne znaczenie w naszym życiu. Spełnia swoje funkcje użytkowe, dekoracyjne.. musi być również ergonomiczne i wygodne. Puste krzesło symbolizuje oczekiwanie, osamotnienie, nieobecność. W pewnym sensie krzesło może symbolizować człowieka, jego stan umysłowy, odzwierciedlać charakter.
Refleksja
Kiedy dopada mnie stres, chciałabym się gdzieś schować na chwilkę, odciąć od zaistniałej sytuacji. Bardzo odstresowuje mnie także pstrykanie foli bąbelkowej. Któż mając pod ręką ten materiał może oprzeć się tej czynności?
Opis wykonania
Krzesło obite folią bąbelkową
Folia jest bardzo inspirującym materiałem i miłym w dotyku, ma  także ciekawą fakturę i jest zabezpieczeniem np. w przesyłkach wszelkiego typu. Stwarza wrażenie bezpieczeństwa, ochrony.

8.
Autor: Radosław
Tytuł: Krzesło
Idea/przesłanie
Połączenie dwóch przeciwieństw – skrupulatności, szczegółowości oraz nieładu a także cech graficznych i cech malarskich. Całość na zasadzie ying i yang, w której to dwa przeciwieństwa tworzą zintegrowaną całość.
Refleksja
Praca wyraża zasadę, iż to co przeciwne tworzy własny świat, który bez drugiej strony nie może prawidłowo funkcjonować.
Opis wykonania
Połowa krzesła została lapidarnie pomalowana na kolor biały. Druga zaś połowa pomalowana została na kolor czarny i uzupełniona kwadratami ok. 4mm wyciętymi z czarnej taśmy izolacyjnej.

9.
Autor: Małgorzata W.
Tytuł: Stare nowe
Idea/przesłanie
Każdy utożsamia się z tym co tworzy. W moim przypadku jest to malarstwo. Tematem przewodnim moich obrazów jest martwa natura osadzona w przestrzeni pracowni. Obserwowane przedmioty stały się inspiracją. Stare zniszczone krzesła zyskały nowe znaczenie.
Refleksja
To ćwiczenie wniosło nową wartość w moje malarstwo.
Opis wykonania
Jedno z krzeseł jest montowane z trzech różnych elementów, następnie szlifowane i pokryte trzema warstwami farby akrylowej. Na takim „podkładzie” namalowano obraz.  Promienie światła rysowały na krześle cienie . Drugie krzesło pokryte jest odcieniami bieli. Krzesło to posiada mały, czarny element – kontynuację krzesła czarnego.

10.
Autor: Małgorzata S.
Tytuł: Osobowość
Idea/przesłanie
Wiadomo, że nic tak nie oddaje charakteru osoby, jak pokazanie skrawka jego twórczości. Moje krzesło zrealizowałam w taki sam sposób w jaki maluję swoje obrazy. W swoim malarstwie staram się stworzyć obiekt 3  D. Tak jak w obrazach, projektując krzesło chciałam, aby widz mógł zobaczyć je z kilku stron patrząc na nie en face. Moja twórczość zahacza o czwarty wymiar. Możemy krzesła dotknąć, zobaczyć, usiąść, powąchać.
Refleksja
Nie zdawałam sobie sprawy jak ciekawy rezultat można uzyskać malując coś na przedmiocie codziennego użytku. Krzesło w moich obrazach pojawia się często. Wcześniej tego nie zauważyłam.
Opis wykonania
Krzesło wyszlifowane z lakieru. Usunięte zbędne elementy, wypełnione ubytki w strukturze krzesła. Krzesło pokryte kilkakrotnie białym matowym akrylem. Czarne linie na wszystkich krawędziach krzesła wykonane przy pomocy papierowej taśmy i pędzla literniczego.

11.
Autor: Igor
Tytuł: Magia kolorów
Idea/przesłanie
Wykonałem okulary na krześle. Nie raz zdarzyło mi się na nich usiąść. Czerń, biel, czerwień to kolory, które współgrają z innymi barwami.
Refleksja
Okulary towarzyszą mi na co dzień. Dzięki nim wyraźniej widzę.
Opis wykonania
Krzesło pomalowane białą błyszczącą farbą. Nogi krzesła pomalowane czarną matową farbą. Na siedzisku namalowane farbą plakatową okulary.

12.
Autor: Krzysztof
Tytuł: Dżins
Idea/przesłanie
Krzesło służy nie tylko do siedzenia, ale także do wyrażania pewnej myśli, a raczej mojego upodobania.
Refleksja
Dżinsowe spodnie są codziennym elementem mojego stroju. Kieszenie są wypełnione różnymi rzeczami. To ćwiczenie potraktowałem bardzo osobiście.
Opis wykonania
Krzesło oklejone tkaniną dzinsową. Elementy charakterystycznych dla spodni doklejone i pomalowane akrylową farbą.

13.
Autor: Alicja R.
Tytuł: Informacja
Idea/przesłanie
Osobiste krzesło to nośnik informacji o jego właścicielu. Na jego podstawie można wywnioskować kim jest, czym się zajmuje, kim jest osoba do której ono należy.
Refleksja
Przedmioty którymi się otaczamy spełniają funkcję użytkową i estetyczną. Posiadają one swoją historię, ślady użytkowania. Mają niepowtarzalny charakter związany z miejscem, czasem i ich właścicielem.
Opis wykonania
Stare krzesło. Kształt został zmieniony poprzez zastąpienie oparcia drewnianą skrzynią wypełnioną puszkami po napoju, damskimi rajstopami, pędzlem malarskim.

14.
Autor: Alicja
Tytuł: W Łodzi
Idea/przesłanie
Miejsce w którym się przebywa kształtuje naszą osobowość. Tego nauczyłam się w Łodzi.
Refleksja
Doszłam do wniosku, że moje życie w Łodzi jest tym, co określa mnie w tym momencie.
Opis wykonania
Krzesło drewniane, pomalowane białą farbą. Obicie siedziska – błękitny haft na płótnie.

15.
Autor: Ewa
Tytuł: Wspinaczka
Idea/przesłanie
Praca nawiązuje do mojej pracy licencjackiej. To wspinaczka.
Refleksja
Tak jak we wspinaczce – ręce chwytają najlepszy punkt oparcia i chwytają siedzisko.
Opis wykonania
Krzesło w czarnym kolorze. Dwie białe dłonie chwytają siedzisko. Dłonie wykonane z gipsu.